Jak dobrze zaprojektować oświetlenie domu?

Jeśli mamy dom, musimy zadbać także o jego otoczenie. Ważny jest ładny i zadbany ogród, ale nie można zapomnieć o oświetleniu zewnętrznym. Podjazd i wejście do domu muszą być dobrze oświetlone po zmroku. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów lamp. Które z nich wybrać, by podkreśliły urodę domu i dawały odpowiednie światło?

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?

O oświetleniu zewnętrznym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Zastanówmy się, gdzie umieścimy lampy. Oświetlenie zewnętrze domu i ogrodu ma bowiem wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. Rozwiązania oświetleniowe dostosujmy do faktury oświetlanego obiektu, jego kolorystyki i układu poszczególnych elementów. Na etapie projektu wprowadźmy podział na strefy funkcjonalne. W każdym ogrodzie są obszary, które trzeba bardziej doświetlić, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Do domu często będziemy wracać po zapadnięciu zmroku, więc pamiętajmy o dobrym oświetleniu bramy wjazdowej oraz ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych oraz wejścia do altany, garażu i domu. Na tarasie i w altanie, czyli w miejscach, gdzie odpoczywamy, sprawdzą się wysokie lampy słupkowe lub lampy wiszące. Wybierzmy lampy emitujące ciepłe, rozproszone światło. Dekoracyjny charakter mają ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do dekoracyjnej roślinności. Zainstalujmy tam niskie lampy słupkowe lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą świetlną ścieżkę.

Czytaj również  Gotowanie w stylu: wybieranie właściwego rondla dla twojej kuchni

Oświetlenie zewnętrzne domu. Jak podkreślić wygląd elewacji?

Oświetlenie zewnętrzne budynku wymaga przemyślanego ustawienia źródeł światła. Światło nie może bowiem wpadać przez okna do wnętrza budynku. Oświetlenie nie powinno przeszkadzać osobom znajdującym się w środku. Lampy można przymocować do ściany domu lub ustawić je w niewielkim oddaleniu, np. na trawniku, na ścieżce czy pod drzewami, co da intersujący efekt.

Wybierzmy lampy odporne na działanie czynników zewnętrznych. Warto zadbać również o system sterowania oświetleniem, który w łatwy sposób będzie zarządzał całą operacją włączania i wyłączania świateł. Rozmieszczając lampy, starajmy się oświetlić ładne części budynku. W starych domach czy kamienicach często robiono ozdobny gzyms, którego urodę warto podkreślić. Na dodatkowe podświetlenie zasługuje także piękna, drewniana ściana. Efektowne źródła światła również stanowią także ozdobę same w sobie. W dekoracyjnym oświetleniu zewnętrznym bardzo ważna jest gra światła i cienia.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, kierujmy się swoim gustem i użytecznością lamp. Zaplanujmy ich rozmieszczenie i podkreślmy urodę elewacji. Uroda ładnych elementów wykończeniowych będzie podkreślona przez padające światło.