Jak wybrać miejsce do zamontowania klimatyzacji?

Zakup klimatyzacji do domu nie znajduje się zwykle na czele listy prac koniecznych do przeprowadzenia. Jest to urządzenie bardzo przydatne i zdecydowanie poprawiające warunki życia, jednak jego brak nie przekreśli marzeń o własnym kącie. Kiedy jednak zdecydujemy już, że posiadana przez nas nieruchomość będzie wyposażona w ten system, należy z dużą dbałością podejść do inwestycji, która zbyt błaho potraktowana, stanie się tylko stratą pieniędzy.

Dokonując wyboru miejsca na instalację klimatyzacji należy wziąć pod uwagę szereg niezbędnych czynników, które sprawią, że urządzenie będzie pracowało efektywnie. Kategoriami, jakie staną się punktem wyjścia dla tej decyzji, są rodzaj zakupionego sprzętu oraz układ budynku.

 

Rodzaje jednostek wewnętrznych

O tym, jakiego typu klimatyzację zamontujemy w domu, decyduje szereg czynników, determinujących potrzeby lokatorów. Klimatyzacja może być zamontowana w całym budynku, jego części lub poszczególnych pomieszczeniach. W tym ostatnim przypadku zdecydujemy się na jednostki ścienne, czyli niewielkie urządzenia montowane poniżej sufitu. Na dużych przestrzeniach można rozważyć klimatyzacje kasetonowe. Z uwagi na konieczność rozprowadzenia rur nad podwieszanym sufitem jest to rozwiązanie preferowane w biurach i dużych powierzchniach biurowych. Podobnie ma się sprawa z rozwiązaniami kanałowymi, które jednak ze względu na cichą pracę często wykorzystywane są w domach prywatnych. W tych dwóch ostatnich przypadkach miejsce montażu jest zawsze takie samo – są to specjalne wyloty zamieszczone w suficie. Dla jednostek ściennych i przysufitowych jednak, warto poświęcić chwilę, by zastanowić się nad miejscem ich instalacji.

Czytaj również  Jakie wybrać meble do małego mieszkania?

Które pomieszczenie chcesz schłodzić

Jeśli klimatyzacja zamontowana ma być tylko w części pomieszczeń, nie zaś całym mieszkaniu czy domu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym z pomieszczeń spędza się najwięcej czasu. Zwykle jest to sypialnia, ponieważ norma snu zakłada, że spędzamy tam 7-8 godzin dziennie. Jednak klimatyzacja, nawet najnowocześniejsza, emituje dźwięk, który może przeszkadzać w trakcie nocy. Dodatkowo nie jest tajemnicą, że spanie przy bezpośrednim nawiewie może spowodować problemy z gardłem i inne stany chorobowe.

 

Najbezpieczniej będzie wybrać pomieszczenie najbardziej otwarte, którego chłód może w łatwy sposób rozprzestrzenić się na pozostałe części domu – np. salon. Jeśli cała rodzina uwielbia spędzać czas w jadalni, to takie najczęściej używane pomieszczenie będzie naturalnym wyborem na montaż.

 

Gdzie powinna zawisnąć jednostka wewnętrzna?

Jednostka wewnętrzna może zostać zamontowana tuż pod sufitem, na ścianie lub pod parapetem. Zimne powietrze jest cięższe niż ciepłe, zatem umieszczenie nawiewu na wysokości w efektywny sposób doprowadzi do szybkiej cyrkulacji i ochłodzenia powietrza w całym pomieszczeniu. Ponieważ w większości przypadków jednostka wewnętrzna połączona jest z zewnętrzną, odprowadzającą ciepłe powietrze, warto wybrać takie miejsce, by jednostki leżały blisko siebie, co zminimalizuje długość przewodów.

Czytaj również  Jak dobrać kolory do charakteru mieszkańców?

 

Ważne jest także odpowiednie „wycelowanie” strumienia powietrza. Nie powinien on być niczym zablokowany (stojąca przed jednostką szafa, firanki), ale też niezdrowo jest, by był skierowany wprost na miejsce, w którym lubimy przebywać (np. ulubiony fotel).