Pochodzenie i cechy farb akrylowych

Pochodzenie i cechy farb akrylowych

Podczas remontów i prac wykończeniowych, do pokryć ścian i sufitów stosowane są różne rodzaje farb. Bardzo popularnym materiałem służącym do tworzenia powłok malarskich jest emalia akrylowa. Jest ona dostępna na rynku od dawna i posiada bardzo wiele przydatnych cech.

Pochodzenie farb akrylowych

Wodorozcieńczalna emalia akrylowa oraz farby emulsyjne akrylowe pojawiły się na rynku w latach 50-tych XX wieku. Na początku stosowano je w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, ale później trafiły również do Europy. Na początku stosowano je do tworzenia powłok malarskich na zewnętrznych ścianach budynków znajdujących się nad morzem. Ściany te są narażone na niekorzystne działanie wilgoci oraz soli. Farby emulsyjne oraz emalia akrylowa zyskały uznanie wśród swoich użytkowników ze względu na to, że ich właściwości można było łatwo modyfikować i dopasowywać do różnych zastosowań. Aktualnie farby te są stosowane również jako farby do wnętrz, poligraficzne i artystyczne.

Farby akrylowe – podstawowe informacje

W farbie akrylowej stosowana jest specjalna żywica akrylowa rozcieńczalna w wodzie, która spełnia zadania spoiwa. Emalia akrylowa jest farbą, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do ściany oraz podłoża. Farba do wnętrz doskonale spisuje się w suchych pomieszczeniach i jest bardzo szczelna. Nie zaleca się jednak stosowania takich powłok w kuchniach i łazienkach charakteryzujących się wysokim poziomem wilgoci, ponieważ farba taka nie pozwala ścianom oddychać i w pomieszczeniach takich może pojawić się pleśń na ścianach. Do takich wnętrz zalecane są farby lateksowe.malowanie ściany

Czytaj również  Meble dziecięce i młodzieżowe

Emalia akrylowa i inne farby akrylowe umożliwiają tworzenie uniwersalnej powłoki, którą można nakładać na zagruntowane tynki, gips, tworzywa sztuczne, drewno, beton, zagruntowane ściany z płyt kartonowo-gipsowych czy też na powierzchnie metalowe. Farby akrylowe nie są jedynie w stanie połączyć się z powłoką pokrytą farbą olejną.

Wiele sklepów posiada w swojej ofercie farby akrylowe przeznaczone do nakładania na elewacje zewnętrzne. Są one odporne na zabrudzenia, opady atmosferyczne czy też promieniowanie UV. Farba tego rodzaju może być stosowana na betonie, cegłach oraz różnych rodzajach tynku.

Zalety i wady powłok akrylowych

Najważniejszym atutem farb akrylowych są ich właściwości kryjące. Dzięki takiej farbie można doskonale zakryć wszelkie odbarwienia i stworzyć estetyczną, jednolitą powierzchnię ściany czy też sufitu. Farby takie nie odbarwiają się pod wpływem słońca oraz rozcieńczają się w wodzie, co jest dużym ułatwieniem dla osób zajmujących się pracami malarskimi i wykończeniowymi. Różnorodność to kolejny atut, ponieważ farby tego rodzaju są sprzedawane w praktycznie wszystkich możliwych kolorach.

Jeśli chodzi o wady to największym problemem jest słaba odporność na wilgoć, przez co farby te nie nadają się do stosowania w kuchniach i łazienkach, ale na szczęście można je zastąpić innymi rodzajami farb, które są bardziej dopasowane do wilgotnych pomieszczeń kuchennych i łazienkowych.

Czytaj również  Mieszkania na sprzedaż w Krakowie - inwestycja warta świeczki?