Popularne technologie lakierowania

Czy samodzielne lakierowanie drewnianych powierzchni jest trudne? Nie, trzeba tylko wiedzieć jakie opcje malowania mamy do wyboru. Należy tu rozróżnić rozmaite narzędzia oraz preparaty. Tradycjonaliści wybierają zwykle pędzle i lakiery akrylowe.

Jaki rodzaj narzędzia sprawdza się najlepiej podczas lakierowania?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co podczas malowania drewna sprawdzi się najlepiej – pędzel, wałek czy pistolet natryskowy. Wszystko zależy od tego co właściwie pokrywamy warstwą lakieru, ale także od indywidualnych preferencji. Pędzel jest wręcz symbolem malowania. Nic więc dziwnego, że jeśli ktoś jest zwolennikiem klasycznych i sprawdzonych metod, najchętniej sięga właśnie po to narzędzie z włosiem, które może mieć różne wielkości, a nawet kształty. Zresztą trzeba przyznać, że nadaje się ono bardzo dobrze do nakładania lakieru. Jest niezastąpione, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi detalami. Kiedy używamy pędzla, zanurzamy go w wybranym preparacie tylko częściowo. Podczas malowania płynnie poruszamy ręką, wykonują długie i równoległe pociągnięcia.

Czytaj również  Ogrodzenie domu nie musi być brzydkie

Malowanie drewna

Do lakierowania bardzo dobrze nadaje się również wałek, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z większymi powierzchniami. Jest to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzie. Dzięki niemu lakier rozprowadzany jest w równomierny oraz szybki sposób. Wałek moczymy tylko od spodu, a następnie przechodzimy do malowania.

Kolejne rozwiązanie to metoda natryskowa. Wymaga ona posiadania specjalnego pistoletu lub agregatu. Poza tym trzeba nauczyć się z nich korzystać. Jednak z całą pewnością jest to najszybsza opcja. Jeśli chodzi o nakładanie lakieru możemy mieć pewność, że natrysk sprawdzi się idealnie. Biorąc pod uwagę cenę, zwykle decydujemy się na niego, kiedy chcemy polakierować dużą powierzchnię.

Jakie istnieją rodzaje lakierów do malowania drewna?

Podstawowy podział preparatów do lakierowania drewna to produkty wodne oraz rozpuszczalnikowe. Ten drugi rodzaj preparatów tworzy warstwę, która wyróżnia się dużą trwałością i odpornością na zniszczenia. Jednocześnie korzystanie z nich wiąże się z emisją szkodliwych oparów i drażniącego zapachu. Znajdziemy tutaj między innymi lakiery poliuretanowe, chemoutwardzalne, olejno-żywiczne, uretanowe, alkilowe, poliuretanowo-akrylowe.

Lakiery wodorozcieńczalne to produkty ekologiczne, które nie wydzielają toksyn i są bezpieczne dla zdrowia. Są one szczególnie polecane w przypadku malowania powierzchni i przedmiotów używanych przez dzieci czy alergików. Mamy do wyboru lakiery akrylowe, poliuretanowe i poliuretanowo-akrylowe. Czym należy się kierować podczas decydowania się na jeden z nich? Lakiery akrylowe są łatwe w rozprowadzaniu, ale nie są zbyt odporne na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei im więcej poliuretanu, tym większa trwałość. Czyli wszystko zależy od tego, co i w jakim celu chcemy pomalować.

Czytaj również  Jak dobrze zaprojektować oświetlenie domu?

Zanim zajmiemy się nakładaniem lakieru musimy odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię. Oznacza to przeszlifowanie jej papierem ściernym, wyczyszczenie i wysuszenie. Można też zastosować warstwę gruntową. Na pewno jest to zalecane w przypadku używania lakierów akrylowych, które często cechuje duża chłonność.

Zwykle drewniane powierzchnie lakierujemy dwukrotnie. Oczywiście zanim nałożymy drugą warstwę, pierwsza musi całkiem wyschnąć. Pamiętajmy o tym, żeby po skończonej pracy dokładnie umyć narzędzia.