Wygodny fotel gabinetowy – który wybrać?

Praca siedząca może przyczynić się do pojawienia się chorób układu krążenia, kręgosłupa itd. Negatywne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji mogą być bardzo bolesne. Po pracy warto oddać się aktywności fizycznej, a w biurze siedzieć na wygodnym krześle, które zapewni dobrą pozycję. Dobrej jakości krzesła i fotele obrotowe umożliwią przyjęcie komfortowej pozycji.
Jak wybrać fotel biurowy?

Czym się kierować, kupując fotele obrotowe?

W pracy każdy pracownik powinien mieć swoje krzesło, na którym będzie siedział. Fotele obrotowe warto wybierać tak, by były idealnie dobrane do danej osoby, jej wzrostu i sylwetki. Z pewnością ważne jest także cena, ale wybieranie najtańszych modeli nie popłaca – warto pamiętać, że koszt związany z zakupem najczęściej przekłada się na jakość i komfort użytkowania. Wybierając fotele biurowe, warto zwrócić uwagę także na ich budowę, która może szkodzić kręgosłupowi narażonemu na „zastyganie” na wiele godzin w pozycji siedzącej lub zapewniać plecom należyte oparcie. Dobry fotel powinien mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie i regulowaną wysokość. Ważny jest też wygląd, harmonijnie współgrający z pozostałymi elementami aranżacji biura.

Czytaj również  Jaka farba do betonowych ścian w piwnicy?

Fotele obrotowe łaskawe dla kręgosłupa

Przy pracy z komputerem poleca się fotele obrotowe, z regulacją wysokości i podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Podstawa powinna być pięcioramienna, co sprawi, że fotel będzie stabilny. Możliwość wykonania obrotu wraz z fotelem zwiększa bezpieczeństwo, gdy istnieje konieczność sięgnięcia do elementów znajdujących się poza zasięgiem w pozycji podstawowej. Fotel przeznaczony do pracy przy komputerze powinien posiadać możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze.

Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża. W biurowych fotelach obrotowych bardzo ważne jest anatomiczne oparcie, które służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Oparcie powinno być regulowane w zakresie 5 stopni do przodu i 30 do tyłu. Optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni. Przy wyborze fotela warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta odchylenia całego oparcia, jego krzywizn, a także zagłówka. Przydatne są także podłokietniki, które stabilizując i odciążają dłonie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotela z możliwością regulacji wysokości podłokietników w zakresie 19-25 cm nad siedziskiem.

Czytaj również  Jaki klimatyzator ścienny wybrać?

Wybierzmy najlepszej jakości fotele obrotowe, by zapewnić sobie dobry komfort pracy. Idealnie dobrany fotel pozwoli pracować wygodnie, co z pewnością zwiększy nasz efektywność.