Zawód malarza – na czym polega?

Wielu z nas wyobraża sobie pracę malarza jako nieustanne przejeżdżanie wałkiem z farbą po ścianie. W rzeczywistości wykonuje on więcej zadań, lecz stopień ich zróżnicowania zależy od kompetencji danej osoby. Czym zatem faktycznie zajmuje się malarz?

Zadania malarza pod lupą

Przedstawiciele tego zawodu są zwykle zatrudniani przez firmy lub pracują w ramach własnej działalności gospodarczej. Ta druga grupa malarzy wykonuje nieco szerszy zakres zadań, ponieważ pracuje dla różnych klientów, których wymagania są każdorazowo inne. Część z nich zamawia malowanie ścian lub elewacji, a nawet dachów domów, inni natomiast proszą o stworzenie efektownej ozdoby ściennej na bazie farby strukturalnej. Malarz, oprócz wykonywania codziennej pracy, powinien być na bieżąco z nowymi trendami w wystroju wnętrz, gdyż jego sugestie w zakresie dekorowania ścian mogą być cenne dla klientów. Niektórzy malarze wzbogacają nawet swoją ofertę o dodatkowe usługi związane z wykonywaniem malowideł ściennych, tworzeniem efektownych płaszczyzn przypominających abstrakcyjne płaskorzeźby lub profesjonalnym malowaniem motywów przy pomocy szablonów.

Czytaj również  Czym warto skleić meble?

Malowanie to jednak nie wszystko, przedstawiciele zawodu muszą posiadać też umiejętności związane z wygładzaniem i wyrównywaniem ścian, a także gruntowaniem i odpowiednim doborem farb względem podłoża.

Czym różni się zwykły malarz od profesjonalisty?

Na rynku pojawia się bardzo wiele ofert malarzy, dotyczy to szczególnie dużych aglomeracji miejskich. Aby uzyskać wystarczającą liczbę zleceń, zawalczyć o wyższe stawki oraz zwiększyć swoją konkurencyjność malarze coraz częściej zaczynają zabiegać o dobry kontakt z klientem, którego rekomendacja może zaowocować kolejnymi zleceniami. Istotne stają się w tym przypadku nie tylko umiejętności, jakimi wykazuje się malarz, ale również takie cechy jak: sumienność, komunikatywność, punktualność i słowność.

Najbardziej ambitni profesjonaliści starają się być wciąż na bieżąco z nowymi trendami oraz nowościami produktowymi w branży budowlanej. W tym celu odbywają specjalistyczne szkolenia zakończone egzaminami, których potwierdzeniem są certyfikaty. Podczas kursów ćwiczą np. zastosowanie nowych technologii i produktów w praktyce, uczą się, w jaki sposób należy przygotować ścianę przed nałożeniem wybranych preparatów oraz zdobywają wiedzę na temat fachowego zestawiania kolorów. Certyfikaty wzbudzają zaufanie klientów, ponieważ stanowią potwierdzenie nabytych kwalifikacji i często są traktowane na równi z rekomendacjami.

Czytaj również  Mieszkanie w Krakowie - wybrać duże mieszkanie, czy małe?

Zawód malarza zmienił się na przestrzeni lat – teraz nie sprowadza się już tylko do nanoszenia farby na ścianę za pomocą pędzla lub wałka, lecz wymaga również wiedzy produktowej oraz technologicznej. Nawet w przypadku malarzy zdobiących płoty niezbędna jest znajomość produktów służących do konserwacji różnych rodzajów drewna. To wszystko sprawia, że zawód malarza zaczyna obfitować w coraz większą liczbę wyzwań, które zapobiegają monotonii, a zarazem stanowią szansę na zajęcie dobrej pozycji na ewoluującym rynku zleceń.