ABC malowania wnętrz

Jeszcze kilka lat temu wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, a odświeżenie jego wyglądu oznaczało konieczność zatrudnienia ekipy, które nie miała zbyt dużo do zaoferowania. Nic dziwnego, gdyż w sklepach królowały papierowe tapety i nudne wzory. Obecnie możemy sobie pozwolić na dekoracyjne szaleństwa, a mnogość farb pozwala na samodzielne malowanie. Co trzeba wiedzieć?

Jak się przygotować do malowania?

Malowanie ścian będzie udane pod warunkiem, że przy okazji nie zniszczymy dywanu czy nie stłuczemy telewizora. Jeśli nie chcemy stać się wdzięcznym obiektem rodzinnych anegdot, dobrze przygotujmy się do remontu. Z pokoju, który chcemy odnowić, najlepiej wynieść wszystkie meble i inne sprzęty, a to, co musi zostać, osłońmy grubą folią malarską. Taką samą folię przyklejmy do podłogi.

Czy ściany są gotowe?

Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy także sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma. Miejsca, w których jest ubytek trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. W przypadku ściany z tapetą, napracujemy się solidnie, gdyż tapetę trzeba zerwać ze ścian razem ze starą farbę klejową. Największym problemem dla malarza są jednak lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera dużo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Przed malowaniem ścian musimy zadbać o to, by były one proste i gładkie. Wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Ewentualne ubytki należy uzupełnić zaprawą szpachlową, a do drobnych pęknięć wystarczy masa akrylowa.

Czytaj również  Mieszkania na sprzedaż w Krakowie - inwestycja warta świeczki?

Mężczyzna maluje wałkiem ścianę

Jaką wybrać farbę?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów farb, więc łatwo się zgubić w ich gąszczu. Różnią się nie tylko kolorami, ale przede wszystkim własnościami, a trzeba je dobierać do pomieszczenia, które chcemy malować oraz do rodzaju podłoża. Dobre farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny mieć trwałe kolory. Ważne jest także, by emitowały jak najmniejszą ilość szkodliwych substancji i zapewniały

możliwość łatwego zmywania powstałych na ich powierzchni zabrudzeń. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, zastosujmy farbę emulsyjną o podwójnej sile krycia. Korytarze i hole, ze względu na ich intensywne użytkowanie, najlepiej pokryć farbą umożliwiającą częste zmywanie ścian. Doskonale sprawdzi się farba lateksowo-akrylowa w ciemnym kolorze, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Farbami odpornymi na szorowanie i zmywanie dobrze jest także pomalować pokoje dziecięce, zwłaszcza wtedy, gdy maluchy jeszcze nie wyrosły z malowania ścian. Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki) malujemy farbami odpornymi na wilgoć i pozwalającymi na szorowanie z użyciem środków czystości. Idealne będą farby lateksowe lub alkidowe. Do sypialni wybierzmy farby o wysokiej paroprzepuszczalności. Pomalowana nimi ściana doskonale wchłania wilgoć, co pomaga w utrzymaniu we wnętrzu zdrowego klimatu.

Czytaj również  Jaki wkrętak dla elektryka?

Ładnie pomalowane mieszkanie wygląda pięknie i zachęca, by często w nim przebywać. Jeśli sami zrobimy remont, z pewnością zyskamy uznanie w oczach rodziny i przyjaciół. Wbrew pozorom, nie jest to trudne, a wystarczy tylko dobrze się przygotować.