Meble dziecięce i młodzieżowe

Wszyscy rodzice staja przed trudnym zadaniem urządzenia pokoju dla swoich pociech. Trzeba do tego podejść praktycznie, dzieci są przecież bardzo kreatywne, dynamiczne i szybko rosą. Wybierając meble do pokoju dziecięcego chcielibyśmy, aby rosły one razem z maleństwem. Jeszcze trudniej będzie kiedy w jednym pokoju zamieszkać ma rodzeństwo.

Co na ściany i podłogi?

Aranżacja pokoju dziecięcego, czy młodzieżowego powinna odzwierciedlać temperament i zainteresowania naszego potomka. Niech pobudza go do działania, stanie się jego ulubionym miejscem w całym domu. Kolory zależą od efektu jaki chcemy uzyskać, raczej powinny być ciepłe i żywe, ale nie krzykliwe. Jeśli zastosujemy jasne barwy, można udekorować je specjalnymi naklejkami lub samodzielnie wykonanymi dekoracjami. Innym rozwiązaniem są kolorowe tapety w różne wzory (dinozaury, chmury, postaci z bajek). W pokoju nastolatka zastosować należy barwy, które pomogą w skupieniu oraz uaktywnia mózg (np. żółcie, pomarańcze, błękity). Trzeba pamiętać o zostawieniu również przestrzeni na plakaty ulubionych idoli. Natomiast na podłogę przyda się miękki dywan, tak by bawiące się dziecko mogło raczkować lub swobodnie się położyć.

Czytaj również  Czym warto skleić meble?

Jakie meble kupić?

Kupując meble do pokoju dziecięcego musimy pamiętać, że musza spełniać one wiele funkcji. Dlatego od wielu juz lat popularne są tzw. kombajny, czyli meble łączące w sobie funkcje spania, przechowywania i pracy. Wielu producentów proponuje różnorodne rozwiązania. Przeważnie uzależnione są one od płci dziecka. Trochę inną stylistykę stosuje sie w przypadku dziewczynek i chłopców. Jeśli pokój dziecka nie jest duży i trudno jest nam wstawić wszystkie potrzebne sprzęty rozwiązanie to jest idealne. Nie sprawdza się jednak, w przypadku gdy w pokoju mieszka więcej dzieci. Druga tendencją w aranżacji pokojów dziecięcych są zestawy składające się z łóżka, garderoby, stolika nocnego oraz biurka (w przypadku dzieci starszych). Stylistyka i kolory mebli do pokoju dziecięcego, jak już wcześniej zaznaczono, uzależniona jest od płci. Wszystkie propozycje zazwyczaj są pełne kolorów. W pokojach niemowlęcych dominuje stylistyka romantyczna, pastelowa, rustykalna. Dla starszych dzieci wybiera sie zazwyczaj bardziej nowoczesne czy designerskie aranżacje. W pokoju dziecięcym musi się znaleźć również dużo miejsca na przechowywanie zabawek. Bardzo popularne są drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze, które zarazem spełniają funkcje siedziska.

Czytaj również  Jak dobrze zaprojektować oświetlenie domu?

Przemyślana aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny jest ogromnie ważna, może pomóc w rozwijaniu wyobraźni i kreatywnego myślenia. Wnętrza muszą być funkcjonalne, bezpieczne i zarazem sprawiać, że nasi milusińscy czują sie w nich komfortowo.